poniedziałek, 21 marca 2022

Problemy z nadużywaniem alkoholu wśród młodzieży

Alkoholizm to problem, dotyczący coraz częściej dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie sięgają po alkohol z różnych przyczyn. Nierzadko powodem tego jest potrzeba dopasowania się do ‘’norm’’ znajomych. Gdy rówieśnicy zażywają alkohol lub go akceptują w swoim kręgu, osoby, które z nimi przebywają, chętniej podejmują próby picia alkoholu. Wiele z nich oczekuje pozytywnych rezultatów związanych z alkoholem – przede wszystkim uczucia rozluźnienia – lub chęć ukrycia problemów. Przez co zwiększa się poczucie niezależności. Niestety, nierzadko problem alkoholowy nastolatków jest bagatelizowany przez rodziców


 

Przyczyny sięgania nastolatków po alkohol

 Alkohol dla młodych ludzi jest pewnego rodzaju odskocznią od życia – wspiera w pozbyciu się stresu oraz pozwala zapomnieć o problemach w domu, szkole lub o zawodzie miłosnym. Nierzadko nastolatkowie sięgają po alkohol, by zwyczajnie zrobić rodzicom ‘’na złość’’. Następnymi przyczynami picia alkoholu przez nastolatków, są problemy z niską samooceną, chęć podejmowania ryzyka charakterystyczna dla młodych ludzi – młodzież pijąc alkohol, ma poczucie ‘’bycia lepszym’’ i w ten sposób radzi sobie m.in. ze wspomnianym zaburzonym poczuciem własnej wartości. Zatem, nałogowi alkoholowemu przeważnie ulegają osoby słabsze psychicznie, które nie potrafią sobie poradzić z trudnościami życiowymi.

POMÓŻ SOBIE LUB SWOJEJ RODZINIE - ZGŁOŚ SIĘ NA TERAPIĘ UZALEŻNIEŃ: TERAPIA I LECZENIE UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Dzieci, które doświadczyły lub były świadkami przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej są kilkanaście razy bardziej narażone na alkoholizm w młodym wieku niż te, które nie były w takiej opresji. Uzależnienie od alkoholu częściej dotyka również tych, u których zdiagnozowano zespół stresu pourazowego. Dla takich osób źródłem siły jest właśnie alkohol. 

Więcej informacji na http://nzoznadzieja.pl Gwarantujemy profesjonalne podejście do terapii, leczymy dyskretnie i w sposób przyjazny dla pacjenta i jego rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz